Parson Russell Teriér

Standard plemene

FCI standard č.339 / 28.11.2003

aktuálně platný standard FCI

 


ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie. 

DATUM PUBLIKACE ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 29.10.2003. 

VYUŽITÍ: Robustní, houževnatý pracovní teriér, speciálně kvalifikovaný na práci pod zemí. 

KLASIFIKACE FCI: Skupina III. - teriéři, sekce I. - velcí a střední teriéři s pracovní zkouškou. 

KRÁTKÁ HISTORIE: Zakladatel tohoto plemene Reverend John (Jack) Russell se narodil v r. 1795 v Dartmouth, Devon. Stal se duchovním a většinu života sloužil ve farnosti Swimbridge, Devon. Jako zkušený koníčkář a výborný myslivec se začal vášnivě věnovat chovu a výběru teriérů. V r. 1873 byl založen Kennel Club a on se stal prvním z jeho členů. Zemřel v r. 1883 ve věku 87 let. Svého prvního teriéra si koupil během studií v Oxfordu. Jednalo se o drsnosrstou fenku s hnědými znaky na hlavě, která se velmi podobala dnešnímu standardu. Jack Russell udělal několik křížení různých pracovních teriérů, jedno- a vícebarevných. Jeho záměrem bylo vždy zlepšit pracovní schopnosti, bez přílišného důrazu na uniformitu typu. Tato tradice, křížení s jinými plemeny teriérů, pokračovala. Pokusil se též zkřížit plemeno s jinými plemeny, ale potomstvo nekorespondovalo s typem svých předků. Toto úsilí zklamalo a bylo od něho upuštěno.

Od konce druhé světové války se Parson (Jack) Russell teriér těšil vzrůstající popularitě na Evropském kontinentu, zejména u myslivců a koníčkářů. 22. ledna 1990, Kennel Club (Velké Británie) uznal plemeno a publikoval oficiální dočasný standard, pod názvem Parson Jack Russell Teriér. FCI obratem akceptovala zařazení plemene na seznam dočasně uznaných plemen 2. července 1990. Tento název byl změněn na nový Parson Russell teriér v r. 1999 (britským) Kennel Clubem. Plemeno bylo definitivně uznáno FCI 4. července 2001.

VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA: Pracovitý, aktivní a agilní; stavěný pro rychlost a vytrvalost. Celkový obraz vyváženosti a flexibility. Čestné jizvy jsou přípustné. 

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Dobře vyvážené. Celková délka těla o něco delší než výška od kohoutku po zem. Délka od nosu po stop o něco kratší než délka od stopu po temeno. 

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Ve své podstatě pracovní teriér, schopný a přizpůsobený pro práci v noře a běh s „hounds“. Odvážný a přátelský.

HLAVA 

MOZKOVÁ ČÁST:

Lebka: Plochá, středně široká. Postupně se zužující směrem k očím.
Stop: Plytký. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST:

Nos: Černý.
Čelisti/Zuby: Čelisti silné, svalnaté. Zuby s perfektním pravidelným a úplným nůžkovým skusem, horní zuby těsně překrývají spodní, zuby jsou posazené kolmo k čelistem.
Oči: Mandlového tvaru, dost hluboko posazené, tmavé, čilý výraz.
Uši: Malé, ve tvaru V, překlopené dopředu, nesené těsně u hlavy, špička ucha by měla dosahovat ke koutku oka, záhyb nemá být nad vrcholem lebky. Kůže střední síly.

KRK: Suchý, svalnatý, dobré délky, směrem k plecím se postupně rozšiřuje. 

TĚLO: Dobře vyvážené. Celková délka těla o něco delší než výška od kohoutku po zem.

Hřbet: Silný a rovný.
Bedra: Mírně klenutá.
Hrudník: Střední hloubky, nepřečnívající pod bod loktů, „obejmutelný“ za rameny rukama střední velikosti. Žebra ne příliš vyčnívající. 

OCAS:Obvykle kupírovaný.

Kupírovaný: Délka hodící se k tělu, umožňující dobré uchopení rukou. Silný, rovný, středně vysoko nasazený, při pohybu nesený vzpřímeně.
Nekupírovaný: Střední délky, podle možnosti co nejrovnější, dávající celkovou rovnováhu, hrubý a směrem ke konci se zužující. Středně vysoko nasazený, při pohybu nesený vzpřímeně. 

KONČETINY 

PŘEDNÍ KONČETINY: Silné, rovné, s klouby nevytáčejícími se ani dovnitř ani ven.
Plece: Dlouhé a svažující se, dobře posazené dozadu, jasně vyhraněné v kohoutku.
Lokty: těsně přiléhající k tělu, pracující volně po stranách. 

ZADNÍ KONČETINY: Silné, svalnaté s dobrým zauhlením.
Kolena: Dobré zahnutí kolenního kloubu.
Paty: Posazené nízko.
Zadní nohy: Paralelní, dávající velkou hnací silu.

TLAPKY: Kompaktní s pevnými polštářky, nevytáčející se ani dovnitř ani ven. 

CHŮZE/POHYB: Volný, dobře koordinovaný, rovný zepředu i zezadu. 

KŮŽE: Musí být hrubá a volná. 

OSRSTĚNÍ

SRST: Přirozeně drsná, těsně přiléhající, hrubá anebo hladká. Břicho a spodní části osrstěné. 

BARVA: Celá bílá anebo převážně bílá s tříslovými, citrónovými anebo černými znaky, anebo jakákoliv kombinace těchto barev, barevné znaky přednostně umístěné na hlavě a/anebo kořeni ocasu. 

VELIKOST:
Psi - ideální výška v kohoutku 36 cm (14 ins).
Feny - ideální výška v kohoutku 33 cm (13 ins).
2 cm pod anebo nad ideálem jsou akceptovatelné. 

CHYBY: Jakákoliv odchylka od výše uvedeného by měla být považována za chybu, a závažnost, která se jí připíše by měla být přímo úměrná stupni této odchylky. 

Pes, který zjevně vykazuje fyzické anebo psychické abnormality, má být diskvalifikován. 

POZNÁMKA: Psi mají mít dvě zjevně normální varlata úplně sestouplá do šourku. 

Tento doplněný standard je platný od dubna 2004.