Proč psa s PP

Co je to průkaz původu?

Je to obdoba rodného listu u lidí - pro pejsky vydávaná plemennou knihou. Je v ní uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví, druh srsti, číslo čipu aj. Důležitou součást tvoří čtyřgenerační rodokmen, ze kterého lze vyčíst předky svého štěněte. Slouží také  k zapisování výsledků z výstav, zkoušek, kohoutkové výšky psa aj.

 

Jak vznikají psi bez PP, tzv. čistokrevný pes bez PP?

V lepším případě tak, že majitel fenky s PP  z nějakých příčin svou fenku neuchovnil a nechal jí nakrýt podobným psem (tím myslím ne podobným zjevem, ale psem, který je stejné rasy má PP a pouze jako fena není uchovněn) což už nám samozřejmě neposkytuje žádné záruky, protože nevíme zda by fena či pes podmínky chovnosti splnili.

V horším případě, když jeden z páru PP má a druhý už ne. A v nejhorším, když je nemá ani jeden jen prostě vypadají podobně a tak o nich páničci prohlásí, že jsou čistokrevní.

Často také slýchávám nesmysly typu fena je s průkazem původu, ale štěňata ne a zároveň s argumenty, že jich bylo moc ve vrhu nebo je jen nevyřídili apod.

Fena s PP, která je uchovněna má vždy všechna štěňata s PP pokud je pro ně chovatel vyřídí a nevidím důvod proč by to neměl udělat, když se chovu věnuje…

Takže vyjímky typu, že jich bylo moc ve vrhu nebo jiným argumentům určitě nevěřte…

 

Nechcete chodit na výstavy a ani mít štěňata tak na co PP?

Průkaz původu Vás nezavazuje k tomu, že musíte pejska uchovnit ba ani chodit na výstavy, spíše Vám dává jakousi záruku vlastností štěňate. Zaručuje Vám exteriér a povahové vlastnosti Vámi zvoleného plemene a v neposlední řadě zaručuje, že Vám z pejska vyroste přesně ta rasa pro jakou jste se rozhodli. Pejska bez PP nejčastěji kupujeme, protože je levný a my ho chceme jen pro radost, ale oči nám často otevřou až účty u veterináře, které vynaložíme za léčbu těchto pejsků. Množitelé nebo ti co svou fenu zkrátka nakryjí jen proto aby aspoň jednou měla štěňata si často se zdravím a genetikou hlavu nelámou. Chovají na psech, kteří mají velmi blízké příbuzenské vztahy, zdravotní potíže nebo genetické vady. Štěňata jsou často neočkovaná a neodčervená.

 

Proč jsou psi s PP dražší?

Protože vše spojené s uchovněním pejska nebo fenky je nákladnější, výstavy, zkoušky, speciální zdravotní vyšetření, registrace chovatelské stanice, krytí, vystavení průkazu původu štěňat apod. představuje pro chovatele určité náklady, které majitel pejska bez PP nemá. Zároveň si kupujete pejska s tzv. ochrannou známkou, která Vám zaručuje právě zmíněný exteriér a povahu. Seriozní chovatel Vám často dokonce nabízí doživotní chovatelský servis, případně hlídání pejska v době Vaší dovolené.