Amelie jako štěně byla zvyklá na granule (Royal Canin), pak jsme vyzkoušeli Pro Plan a Eucanubu, ale ani jedno nebylo to pravé ořechové. Ke granulím čichla jen když byla už opravdu hladová. A protože jsem se jí snažila aspoň přes víkend přilepšit nějakým vařeným masíčkem a zeleninou tak se ke granulím vracela jen velmi nerada. A pak jsem náhodou narazila na článek o BARFu = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově), který  mě zaujal, a tak jsem se o tuto formu krmení začala zajímat detailněji. Přečetla snad všechny články na internetu, objednala si knihu od Kateřiny Novosádové „BARF – KRMENÍ PSA PŘIROZENOU STRAVOU“ a pomalu začínala experimentovat. Nepřešla jsem určitě ze dne na den, protože jednak jsem granule vždy pořizovala ve větším balení a jednak jsem se do toho chtěla dostat tak nějak pozvolně a nenásilně.

Dnes krmím masem, kostmi, vnitřnostmi a to vše v syrovém stavu. Jako přílohu používám zeleninu, ovoce, rýži, kroupy, pohanku, vločky nebo vločkové klíčky. Pro zpestření přidávám jogurt, tvaroh, cottage, vejce,  bylinky, lososový nebo olivový olej aj.

Někteří lidé se dost děsí, když slyší čím krmíme, nesmyslné mýty ("ze psa bude krvelačná bestie, bude plný parazitů, nelze tím nahradit granule", apod.) jsou stále v lidech hluboce zakořeněné a těžko se to některým lidem vyvrací. My ovšem uvažujeme selským rozumem, pes je prostě šelma a syrová strava je to nejpřirozenější, co psovi můžu dát. Těžko věřit tomu, že nějaké granule (kde se tepelnou úpravou zničí většina hodnotných látek) jsou zdravější a výživnější než čerstvé suroviny. Ale ať si každý věří, čemu chce. Já bych taky celý život nechtěla jíst jen jeden druh sucharů :-( Nebudeme se tu pouštět do nezřídka divokých diskuzí, kdo si chce o BARFu něco přečíst má  možnost v odkazech. Příprava sice trvá o něco déle než nasypat granule do misky, ale já to pro ni ráda udělám, když vidím jak jí chutná.

 

A jak barfování u nás probíhá? Obvykle zajdu na větší nákup, kde nakoupím různé druhy masa, křídla, skelety, hovězí žebra, vnitřnosti a drštky. Většinou kupuji vše v běžném řeznictví jen drštky, telecí a lososa v prodejně s krmným masem. Doma  to nabalím na jednotlivé porce a zamrazím. Veškeré maso a kosti, které zkrmujeme syrové, je vhodné přemrazit. Hluboké zmrazení alespoň po dobu 48 hodin zničí většinu parazitů, které by mohlo maso obsahovat.  Zeleninu musíme podávat nakrájenou nebo nakrouhanou a někdy i vařenou nebo alespoň spařenou. Proto je i zde vhodné ji připravit předem a nabalit spolu s masem a zamrazit. Stejné je to i s přílohou, zda ji připravím bezprostředně před konzumací či předem. Pak už jen stačí vytahovat balíčky a rozmrazit. Nikdy nedávám psu krmení studené přímo z ledničky, nebo dokonce zmrzlé. Krmení ohřeju na pokojovou nebo ještě lépe na tělestnou teplotu. Taktéž nenechávám psu krmení dostupné neomezeně, a to z důvodu, že se čerstvá potrava rychle kazí – hlavně v létě, proto co pes nesní po 10-15 minutách odeberu a uskladním v chladnu. 

 

Protože čerstvou potravu pes velmi rychle tráví, je potřeba krmit dospělého psa alespoň 2x denně ve zhruba stejnou dobu.

Denní krmná dávka by měla činit 2-3% ideální hmotnosti psa a z toho 50% tvoří maso, 30% kosti a 20% příloha.

A to, že by jídlo mělo být vyvážené a pes dostávat doplňky je určitě pravda, ale s vyvážeností a pestrostí se počítá řádově v týdnech – ne v jedné krmné dávce.

 

DOPLŇKY

Dále podávám  Micro Mineral, Roboran, mořské řasy, mořské korály a Pangamin (ten v letní sezóně podávám denně – odpuzuje klíšťata) ostatní doplňky přidávám s mírou. Podle kondice a zátěže psa přidávám na klouby  hydrolyzovaný kolagen.

Jako odměny používám sušené maso, piškoty, tvrdý sýr nebo kousky vařeného masa. Pejskovi lze taky mimo krmení nabídnout ovoce či zeleninu – pokud mu chutná.