AGAAAAAgiAGILITY

je výchovná i zábavná činnost psovoda se psem. Podle nároků na výkon lze agility provozovat jako rekreační hru i jako vrcholový sport. Je určeno pro psy všech plemen a psovody všech věkových kategorií. Agility je bezkontaktní sport se zvláštním důrazem na úzký a přátelský kontakt se psovodem a radost z pohybu, ve kterém pes bez vodítka a obojku překonává na povel psovoda různé překážky. Ze strany psovoda vyžaduje agility rychlé reakce, promyšlené vedení psa i sportovní výkon při běhu se psem. Psu a psovodu by agility mělo přinášet radost a prohlubovat jejich partnerský vztah.

CO JE TO COURSING?

Coursing je simulací  lovu psa na zajíce. Zajícem je v tomto případě  návnada v podobě kůže nebo igelitového střapce na tenkém lanku tažená speciálním zařízením zvaným naviják. Agility je výchovná i zábavná činnost psovoda se psem. Podle nároků na výkon lze agility provozovat jako rekreační hru i jako vrcholový sport. Je určeno pro psy všech plemen a psovody všech věkových kategorií. Agility je bezkontaktní sport se zvláštním důrazem na úzký a přátelský kontakt se psovodem a radost z pohybu, ve kterém pes bez vodítka a obojku překonává na povel psovoda různé překážky. Ze strany psovoda vyžaduje agility rychlé reakce, promyšlené vedení psa i sportovní výkon při běhu se psem. Psu a psovodu by agility mělo přinášet radost a prohlubovat jejich partnerský vztah.eumí kličkovat stejně jako zajíc, ale změny směru přes kladky motivují psa k lovu, ukazují jeho schopnost orientace, stejně tak jako obratnost, rychlost a spolupráci s dalším psem. V neposlední řadě i konečné ulovení návnady je hodnoceno.

 

CO SE HODNOTÍ?
Závody coursingu nejsou jen o rychlosti, ale o celé řadě schopností psa. Hodnotí se bodováním podle mezinárodního coursingového řádu. Hodnotí dva rozhodčí 5 kriterií - rychlost, úsilí, inteligenci, obratnost a vytrvalost.

JAK SE VLASTNÉ TAHÁ NÁVNADA?
Stejně tak i způsob tažení návnady, známe dva, konečným a nekonečným navijákem (nový národní řád ochrany ho prakticky nepřipouští, alespoň ne po zemi). U konečného navijáku se návnada vždy musí znovu natáhnout, déle to trvá, ale je to bezpečnější pro psy, neboť běžící pes se nesetká s lankem, které je před ním stahováno. U nekonečného se nic nenatahuje, ale pes běhá přes pohybující se lanko, rychleji následují běhy za sebou, ale pes si může způsobit zranění. Je tedy jen na majiteli, který způsob upřednostní. Vypadá to, že již v letošním roce bude možné používat pouze konečný naviják.