Výlet do Liptovského HrádkuV pondělí   13. 5. jsme se vydali za námi dlouho vyhlídnutým krycím psem jménem Alf Genius loci do kouzelného městečka Liptovský Hrádek.  Alf nás naživo oslovil ještě více než na fotkách a i přesto, že náš příjezd byl tak trošku narychlo - krytí proběhlo nadmíru hladce a my byli velmi mile překvapeni milým přijetím i  přesto, že jsme přijeli téměř neohlášení… 

V malebné krajině Liptova jsme zůstali další dva dny,  jednak proto  aby mohlo dojít k překrytí  a taky z toho důvodu, že zdejší krajina nás natolik uchvátila, že jsme se rozhodli ji projít co jen nám budou síly a čas stačit.

Liptovský Hrádek je nejmenší městečko v regionu Liptova s čarokrásnou přírodou a historickými a kulturními památkami. Zřícenina hradu a zámek Liptovský Hrádek, které jsou stavebně propojeny, stojí blízko soutoku řek Belá a Váh. Původně zde stál nížinný gotický hrad oddělen od okolí vodním příkopem, který je dodnes zachován v podobě jezírka.

Hned v úterý jsme vyrazili do skanzenu liptovskej dediny  v Pribylině a odtud jsme se přesunuli zpět do Liptovského Hrádku, s tím, že absolvujeme trasu podél řeky Váhu do Liptovského Jána. Před cestou jsme se posilnili obědem ve zdejší Loděnici a pak už nezbývalo než se vydat na cestu.

Na jihu obce Liptovský Ján se nachází malý přírodní kráter s přilehlým bazénkem, kterému nikdo neřekne jinak než Kaďa neboli Káď. Z kráteru vyvěrá termální voda bohatá na minerály, která léčí nemoci revmatické, pohybového ústrojí a ženských orgánů. V Kádi se dá vzhledem k vyvěrající termální vodě koupat celoročně, zimní období nevyjímaje. Navečer jsme opět zavítali na návštěvu k Alfovi a poté se příjemně unavení  uchýlili do krásné dřevěnky, kde jsme byli ubytovaní.

Další den jsme se vydali do Kvačianské doliny k vodním mlýnům. Malebnou krajinou,kdy na jedné straně stezku lemoval hluboký sráz a na druhé vysoké skály  jsem došli asi po hodině a půl  k mlýnům na říčce Kvačianke. Mlýny se nachází uprostřed nádherné přírody, obklopené strmými skalnatými stěnami.  Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v archeoskanzenu Havránok, který se rozprostírá u vodní nádrže Liptovská Mara.  Rekonstukce keltských staveb, obětiště, pec a různé předměty byly částečně rekonstruovány a tvoří archeologické muzeum v přírodě.  Navečer jsme se vydali na cestu domů. Výlet byl velmi zdařilý a do budoucna určitě tyto místa znovu rádi navštívíme fotky zde.