Výlet do Liptovského Hrádku



V pondělí   13. 5. jsme se vydali za námi dlouho vyhlídnutým krycím psem jménem Alf Genius loci do kouzelného městečka Liptovský Hrádek.  Alf nás naživo oslovil ještě více než na fotkách a i přesto, že náš příjezd byl tak trošku narychlo - krytí proběhlo nadmíru hladce a my byli velmi mile překvapeni milým přijetím i  přesto, že jsme přijeli téměř neohlášení… 

V malebné krajině Liptova jsme zůstali další dva dny,  jednak proto  aby mohlo dojít k překrytí  a taky z toho důvodu, že zdejší krajina nás natolik uchvátila, že jsme se rozhodli ji projít co jen nám budou síly a čas stačit.

Liptovský Hrádek je nejmenší městečko v regionu Liptova s čarokrásnou přírodou a historickými a kulturními památkami. Zřícenina hradu a zámek Liptovský Hrádek, které jsou stavebně propojeny, stojí blízko soutoku řek Belá a Váh. Původně zde stál nížinný gotický hrad oddělen od okolí vodním příkopem, který je dodnes zachován v podobě jezírka.

Hned v úterý jsme vyrazili do skanzenu liptovskej dediny  v Pribylině a odtud jsme se přesunuli zpět do Liptovského Hrádku, s tím, že absolvujeme trasu podél řeky Váhu do Liptovského Jána. Před cestou jsme se posilnili obědem ve zdejší Loděnici a pak už nezbývalo než se vydat na cestu.

Na jihu obce Liptovský Ján se nachází malý přírodní kráter s přilehlým bazénkem, kterému nikdo neřekne jinak než Kaďa neboli Káď. Z kráteru vyvěrá termální voda bohatá na minerály, která léčí nemoci revmatické, pohybového ústrojí a ženských orgánů. V Kádi se dá vzhledem k vyvěrající termální vodě koupat celoročně, zimní období nevyjímaje. Navečer jsme opět zavítali na návštěvu k Alfovi a poté se příjemně unavení  uchýlili do krásné dřevěnky, kde jsme byli ubytovaní.

Další den jsme se vydali do Kvačianské doliny k vodním mlýnům. Malebnou krajinou,kdy na jedné straně stezku lemoval hluboký sráz a na druhé vysoké skály  jsem došli asi po hodině a půl  k mlýnům na říčce Kvačianke. Mlýny se nachází uprostřed nádherné přírody, obklopené strmými skalnatými stěnami.  Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v archeoskanzenu Havránok, který se rozprostírá u vodní nádrže Liptovská Mara.  Rekonstukce keltských staveb, obětiště, pec a různé předměty byly částečně rekonstruovány a tvoří archeologické muzeum v přírodě.  Navečer jsme se vydali na cestu domů. Výlet byl velmi zdařilý a do budoucna určitě tyto místa znovu rádi navštívíme fotky zde.